Wielka Karta II Królestwa Wurstlandii

Dziennik Praw Królestwa Wurstlandii

Moderator: Król

Awatar użytkownika
Imelda D'arc-Bourbon
Znachorka
Posty: 248
Rejestracja: 03 maja 2016, 18:29
Lokalizacja: Barwald

Wielka Karta II Królestwa Wurstlandii

Postautor: Imelda D'arc-Bourbon » 08 lip 2016, 12:32

Wielka Karta II Królestwa Wurstlandii

PREAMBUŁA
My, naród wurstlandzki zatroskany o dalszy los naszej ojczyzny, w pełni świadom obowiązków, które na nasze barki spadają tworzymy tę oto Wielką Kartę – spis najważniejszych praw obowiązujących w państwie – jako świadectwo naszej państwowości i praworządności.

Uznając iż przyszłość kraju i potomków naszych zależy od obecnych poczynań pozostawiamy tę ustawę na wzór działania kraju oraz pamiątkę naszej walki o jego dobro, prosząc o błogosławieństwo Wursta dla nas, naszych ziem oraz naszych potomków wzywając również o opiekę i wstawiennictwo wielkich możnych, którzy sławili imię Wurstlandii w mikroświecie swoimi poczynaniami chwalebnymi.

Od tej pory wszystkie akty prawne oraz działania władców Królestwa należy stosować wedle przepisów wynikających z poniższego dokumentu.

I. Ziemia Wurstlandzka
Ilekroć mowa o Drugim Królestwie Wurstlandii znaczyć to będzie odrodzenie tegoż państwa.

Tereny rozciągające się poprzez ziemie Grillgerat, Wurststadt i Barwald, wyspy Hestia, Geisza, archipelag Wurststandy oraz okoliczne mniejsze wyspy historycznie zamieszkiwane przez naród wurstlandzki, sprawujący od wieków władzę nad tym terenem nazywamy ziemiami wurstlandzkimi i stanowią one granicę Królestwa Wurstlandii. My, Wurstlandczycy, w poczuciu obowiązku nałożonego przez naszych przodków sprawujemy zarząd nad tymi terenami, dla poszanowania pracy dawnych ludów i krwi dzielnych wojowników przelanej za kraj.

Symbolem dawnej świetności państwa niech będzie pozostawione dziedzictwo w postaci wytworów kultury oraz wspaniałych budowli wzniesionych przez wspaniałe osobistości dawnej Wurstlandii.

II. Władca Odrodzonego Królestwa Wurstlandii
Pełnia władz na ziemi wurstlandzkiej przechodzi w ręce Korony Królewskiej, która to skupia w sobie władzę ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Władca Wurstlandii tworząc i uchwalając prawo, stanowi je za pośrednictwem wydawanych aktów prawnych w postaci ustaw, dekretów, rozporządzeń i obwieszczeń. Król, jako sędzia wydaje wyroki zgodne ze swym sumieniem oraz innymi obowiązującymi prawami, prowadząc rozprawy z powództwa własnego bądź na wniosek osób trzecich.

§1. Wybór władcy
Następuje poprzez otwarcie Wiecu Królewskiego na którym to zgłaszane są kandydatury mieszkańców Wurstlandii, a zakończony zostaje referendum krajowym wyłaniającym spośród nich jedynego władcę. Do czasu wyboru nowego króla władzę nad królestwem przejmuje Marszałek Sejmu Walnego, o ile poprzedni, niezdetronizowany władca nie pozostawił po sobie dziedzica bądź nie wyznaczył innego namiestnika tronu.

§2. Tworzenie urzędów królewskich.
Król może pełnić władzę za pośrednictwem tworzonych przez niego departamentów i innych urzędów państwowych. Przez okres nieobecności władcy w kraju, władzę mogą objąć wyznaczeni przez niego namiestnicy.

§3. Podległość Armii Królewskiej.
Wszelkie formacje wojskowe tworzone na terenach Wurstlandii podległe są Koronie Królewskiej i w razie konieczności obowiązek mają stanąć w obronie kraju. Władca jako zwierzchnik i Najwyższy Dowódca sił zbrojnych otrzymuje stopień generalissimusa i sprawuje władzę nad Armią, ma prawo do awansowania i odznaczania żołnierzy, oficerów i generałów, prowadzić taktykę wojenną, formować jednostki oraz wyznaczać dowódców wojskowych.

§4. Abdykacja władcy.
Władza króla nie jest nieskończona i może zakończyć się w przypadku śmierci panującego, zrzeczenia się przezeń władzy bądź pozbawienia jej przez ogół ludności w drodze referendum narodowego. Referendum to może być przeprowadzone na wniosek minimum 3 mieszkańców, nie częściej niż raz na 30 dni przez tych samych wnioskujących, w następujących sytuacjach:
- nieuprzedzonej nieobecności władcy przez okres 7 dni
- w przypadku haniebnych poczynań władzy królewskiej dotyczących spraw ogólnokrajowych, areny międzynarodowej, bądź dotkliwie naruszającej wolności obywatelskie mieszkańców.
III. Mieszkańcy
Wszelkie osoby przebywające na terenach Wurstlandii w tym goście zagraniczni nieposiadający upoważnienia dyplomaty państwa obcego, podlegają Koronie Królewskiej i prawu tu obowiązującemu.

§1. Obywatelstwo
Każda nowo przybyła osoba do księstwa, nieposiadająca w nim zamieszkania, umownie zwana obieżyświatem, stać się może obywatelem zwanym dalej mieszkańcem wraz z pierwszym wpisaniem się do spisów ludnościowych otwieranych przez władzę. Osoby przybywające w charakterze gości zagranicznych winny zawiadomić o tym Koronę w wyznaczonym do tego miejscu.

§2.Uzyskanie bądź utrata obywatelstwa
Obywatelstwo uzyskuje się poświadczając oddanie Koronie Królewskiej zgodnie z zasadami ustalonymi przez władcę w stosownym rozporządzeniu. Król może również pozbawić obywatelstwa w przypadku złamania ustalonych zasad.

§3.Prawa obywatelskie
Jedynie obywatele mogą zasiadać na stanowiskach państwowych, prowadzić manufaktury rzemieślnicze, zyskiwać zasługi materialne, ziemskie bądź tytuły obowiązujące w królestwie oraz dołączać do poselstwa reprezentującego Wurstlandię poza granicami kraju.
IV. Swobody obywatelskie
§1. Swoboda egzystencji
Każdy przebywający w Wurstlandii ma prawo zamieszkać, żyć, swobodnie podróżować, nawiązywać relacje, tworzyć rody, posiadać i zdobywać majątek.

§2. Swoboda poglądów
Na ziemi wurstlandzkiej panuje wszechobecna wolność słowa o ile nie narusza ona innych swobód obywatelskich.

§3. Równość bez względu na posiadany tytuł czy majątek
Każdy obywatel jest równy wobec prawa nad którym piecze sprawuje Jego Królewska Mość.

§4. Swoboda wyznania
Na ziemi wurstlandzkiej panuje wolność wyznania, poszanowanie każdego stworzonego kultu wraz ze wszystkimi prawami w nich obowiązującymi.

§5. Sprawiedliwy osąd
Każdy mieszkaniec i obieżyświat może liczyć na postępowanie sądowe przeprowadzone sprawiedliwie czyli zgodnie z prawem, zachowaniem norm i zasad etycznych obowiązujących w Królestwie.

§6. Poszanowanie bliźniego
Stosowany język i czyny winny być odnoszone z kulturą i poszanowaniem w stosunku do innych.

§7. Swoboda bezpieczeństwa
Armia Królewska winna zapewniać bezpieczeństwo każdemu na ziemiach Wurstlandii, zaś każdy przebywający ma prawo posiadać oręż dla zapewnienia bezpieczeństwa własnego i swej rodzinie.
V. Symbole narodowe
Ustanawia się Symbolami Narodowymi historyczne insygnia Wurstlandii, które winny być obdarzone czcią przez obywateli używających ich do podkreślenia swej przynależności do kraju zaś przybysze niebędący obywatelami Kraju winni odnosić się do nich z szacunkiem.

§1. Godło narodowe.
Tarcza z tłem ciemnoczerwonym, zawiera w sobie trzy zdobione złotem i karmazynem miecze, symbolizujące trzy historyczne i największe regiony Wurstlandii. Na mieczach umieszczone są zawiłe i przeplatające się zwoje, symbolizujące potęgę i historię Wurstlandii. Korona wieńcząca godła byla koroną cesarską z diamentami koloru czerwonego (kształt obły), oraz zielonego (romb).

§2. Flaga narodowa.
Przepasana dwoma pasami koloru oranżu i ciemnoczerwonym, symbolizujące, że Wurstlandczycy posiadali ogromną energię do działania, bywaja niestrudzeni. Sami dla siebie byli zapłonem i napędem do realizowania różnych celów. Naród potrafił być konsekwentny i bezpośredni. Z lewej krawędzi wyszyte jest godło

§3. Hymn narodowy.
Pieśń "Dulce et decorum Est Patria Mori" będąca hymnem narodowym skomponowanym przez Mariettę della Veronese.

1. Na glebie ludzkiej wolności, już rodziło się,
Przecięte mieczem królewskim, w samym rdzeniu,
Przecięte u podstaw czaszki, przycięte w żywym pniu,
Królestwo Wurstlandii narodziło się miecz ugodził o kielich,

Refren: Przyjdziesz do bram Królestwa
Przyjdziesz postem wycieńczony
I dołączysz do stołu króla, jak marnotrawny syn.

2. Narodził się naród Wurstlandzki, co karci wrogów,
Narodził się z miecza króla, który przetnie twe słowa,
Ukryte tchnienie ducha w jedno nas zespoli,
Słowo przecięte i miecz, złamano stos mózgowy stracony,

Refren: Przyjdziesz do bram Królestwa...

3. Na glebę naszej wolności, dziś upada krew,
Na glebę naszej wolności, jutro upada wróg,
Który ciężar przeważy?, zaczyna się nowy wiek
Królestwo Wurstlandii ojczyzną mą jest, kocham ja i kochać będę.

Refren: Przyjdziesz do bram Królestwa…

Dulce et decorum Est Patria Mori
Dulce et decorum Est Patria Mori

Podpisano
(-) Imelda D'arc-Bourbonviewtopic.php?f=40&t=125
Znachorka Królestwa Wurstlandii!!!
Nienasycona osobowość i bezsenny umysł w sercu!
Ze mną się nie walczy bo ze mną się nie wygrywa!

Wróć do „Dziennik Praw”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron