Dekret o podziale na gubernie

Dziennik Praw Królestwa Wurstlandii

Moderator: Król

Awatar użytkownika
Imelda D'arc-Bourbon
Znachorka
Posty: 248
Rejestracja: 03 maja 2016, 18:29
Lokalizacja: Barwald

Dekret o podziale na gubernie

Postautor: Imelda D'arc-Bourbon » 24 lip 2016, 15:56

Dekret o podziale na gubernie
Artykuł 1
Niniejszy dekret ustanawia podział administracyjny Królestwa Wurstlandii, zwanego dalej Królestwem, na trzy niepodzielne Gubernie:
- Grillgeradzką – ograniczona z zachodu oceanem, górami Santa Markus, z północy lasem Banczo, z wschodu górami Urnam (niezaliczane do terytorium Guberni Grillgeradzkiej), z południa lasem Czerwop; w skład Guberni wchodzi także wyspa Gejsza;
- Wurststadzką – ograniczona z zachodu górami Urnam, z północy lasem Grasta, z wschodu oceanem, od południa lasem Starmy; w skład Guberni wchodzi także archipelag Wurstandy;
- Barwaldzką – ograniczona z zachodu lasem Starmo, z północy górami Hescody oraz Lasem Czerwop (niezaliczane do terytorium Guberni Barwaldzkiej), z wschodu lasem Grany, z południa oceanem.
Dokładne granice przedstawia załącznik nr 1 do dekretu.

Artykuł 2
- Zamek Królewski Wurstreich leżący na obszarze miasta Grillgerat nie jest zaliczany do Guberni Grillgeradzkiej, a jego funkcjonowanie opisują inne akty prawne,
- Wyspa Hestia jest autonomicznym Księstwem, którego funkcjonowanie regulują osobne przepisy prawa.

Artykuł 3
Guberniami zarządzają Gubernatorzy, którzy są powoływani i odwoływani przez Monarchę. Gubernator ma obowiązek złożyć przysięgę o treści przedstawionej w załączniku numer 2.
Wówczas, gdy na stanowisku Gubernatora występuje vacat, Gubernią zarządza Monarcha. Posiada on wówczas prawa wynikające z przepisów ogólnopaństwowych oraz prawa Gubernatora opisane w niniejszym dekrecie.

Artykuł 4
Gubernator na terenie Guberni, stanowi najwyższego przedstawiciela władzy monarszej. Jest nim tylko i wyłącznie na obszarze Guberni, którą administruje.

Artykuł 5
Gubernator ma prawo stanowić władzę ustawodawczą i wykonawczą na terenie Guberni, którą zarządza, z ograniczeniami wynikającymi z innych zapisów niniejszego dekretu.

Artykuł 6
Prawo spisane przez Gubernatora nie może być sprzeczne z prawem ogólnopaństwowym.

Artykuł 7
Prawo spisane przez Gubernatora może zostać zawetowane przez Monarchę.

Artykuł 8
Prawo spisane przez Gubernatora obowiązuje tylko na obszarze Guberni, którą zarządza.

Artykuł 9
Prawa spisane przez Gubernatora wchodzą w życie po podpisaniu przez Monarchę.

Artykuł 10
Władza ustawodawcza może być realizowana poprzez zorganizowane przez Gubernatora Sejmiki Ziemskie, w których skład wchodzą wszyscy mieszkańcy danej Guberni.

Artykuł 11
Władza wykonawcza Gubernatora opiera się na prawie ogólnopaństwowym oraz lokalnym.

Artykuł 12
Gubernator ma prawo zatrudnić pracowników do swojego gabinetu, którzy opłacani są z lokalnych funduszy.

Artykuł 13
Władza wykonawcza Monarchy oraz jego doradców stoi przed władzą wykonawczą Gubernatora i jego jednostek administracyjnych.

Artykuł 14
Spośród pieniędzy zebranych z podatków płaconych przez mieszkańców danej Guberni, 50% dochodu z nich zostaje przekazane do Skarbca Królewskiego, a pozostałe 50% do skarbca danej Guberni.

Artykuł 15
Gubernie nie mają prawa tworzyć własnego wojska ani innych jednostek wojskowych. Ponadto Gubernatorzy mają obowiązek umożliwić Armii Królewskiej na swobodne manewry na obszarze Guberni.

Artykuł 16
Dekret wchodzi w życie z chwilą ogłoszenia.


Załącznik numer 1
Obrazek

Załącznik numer 2
Ja, ........., jako Gubernator Guberni ........., przysięgam uroczyście, że będę piastował swoją funkcję zgodnie z prawem, troszcząc się o mieszkańców Guberni, która została mi powierzona oraz z pełną starannością będę realizował funkcje, które zostały mi powierzone.

{Podpis}

Podpisano
(-) Imelda D'arc-Bourbonviewtopic.php?f=22&t=189
Znachorka Królestwa Wurstlandii!!!
Nienasycona osobowość i bezsenny umysł w sercu!
Ze mną się nie walczy bo ze mną się nie wygrywa!

Awatar użytkownika
Jan Kmicic
Król
Posty: 517
Rejestracja: 03 maja 2016, 13:48
Lokalizacja: Wurstreich

Re: Dekret o podziale na gubernie

Postautor: Jan Kmicic » 03 kwie 2017, 17:56

Nowelizacja z dn. 3 IV 1517 roku
Artykuł 9
Prawa spisane przez Gubernatora wchodzą w życie po 24 godzinach od przesłania nowych przepisów Monarsze Królestwa. Monarcha ma prawo przez ten czas zgłosić zastrzeżenia lub weto, a jeśli takowych nie zgłosi, ustawę lub rozporządzenie uznaje się za zaakceptowaną i jej zapisy mogą być wykonane. W przypadku złożenia weta, prawo gubernatora zostaje całkowicie wykasowane, a owe nie może zostać zgłoszone ponownie przez okres następnego miesiąca. W przypadku złożenia zastrzeżeń przez monarchę, gubernator ma 24h na ich uwzględnienie i ponowne odesłanie prawa monarsze, który ma kolejne 24h na akceptację bądź zgłoszenie zastrzeżeń lub weto. Okres 24h nie obowiązuje, jeśli jedna ze stron zgłosi brak obecności w Królestwie, wówczas 24h naliczane są od momentu powrotu strony.
Podpisano:
/-/ Jan Władysław Kmicic, król


Wróć do „Dziennik Praw”

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość

cron